Maliarske práce

Niečo o maľovaní:

Nie každý človek je zručný, alebo má čas na to, aby v tejto rýchlej dobe venoval svoj čas a úsilie vymaľovaniu svojej nehnuteľnosti. Aj z vlastnej skúsenosti poznám, keď mi člen rodiny po vymaľovaní jednej steny zo svetlo zelenej na bielo povedal, že nikdy viac, a poprosil ma o domaľovanie zvyšku obývačky a ďalšej izby, pričom sme už pridali na farebnosti. Áno je to tak! Každý máme svoje starosti v práci, svoje limity v zručnosti, každý sa chceme venovať svojej rodine a pritom bývať v obydlí, kde sa cítime dobre a aby náš byt, či dom bol podľa našich predstáv. Na internete sa často dočítame na rôznych fórach či stránkach ako svojpomocne vymaľovať, kde si požičať striekacie zariadenie, alebo aké zariadenie za pár eur kúpiť, ako to urobiť a podobne.

Maľovanie ale nie je iba o tom ako dostať farbu na stenu, aby to nejako vyzeralo. Áno, môžete sa vydať aj touto cestou, ale na výsledok svojho snaženia sa v konečnom dôsledku budete pozerať dennodenne vy. A o to tu ide; budete sa na to pozerať dennodenne, ale vaše obydlie je nie vždy aj kancelária v práci kde mávnete rukou, že to nie je podstatné, len nech platia výplatu. Ale u vás doma ÁNO!

Ak ste už niekedy maľovali, tak určite viete čo to obnáša … lepenie, nekonečné lepenie líšt, oblepovanie okien, vypínačov, zásuviek a všetkého čo zo steny trčí, prikrývanie skríň a podláh, lebo ak to neurobíte tak bude všetko od farby. V prípade obyčajnej farby to umyjete ľahko, čo sa ale o umývateľnej farbe povedať nedá, tam sa nadriete ako mulica. Nehovoriac o tom, že pri nesprávnom výbere pások vám nebude držať na podklade a bude sa odliepať, alebo naopak, pri odliepaní si strhnete farbu zo zárubní a ešte sa môže stať, že ak ju necháte nalepenú dlhšie ako má byť, zostane napríklad na ráme okna lepidlo z pásky, čo ide dole už s väčšou námahou. Potom príde výber farby, čo je tiež veda. Reklama je fajn, ale… 😉 V obchode vám radi odporučia to, čo potrebujú predať, alebo ak nakupujete v lacných marketoch, sa predavača ani nedočkáte a ak áno, veľa toho neporadí. Tak isto treba kúpiť vybavenie: valčeky, rúčky, štetce, pásky, igelity, vedrá, mriežky, palicu, rebrík ak ho nemáte, miešadlo, potrebujete vŕtačku na rozmiešanie farby. Samozrejme, že je veľmi dôležité rozriediť farbu vodou v správnom pomere v závislosti, či ide o prvú, druhú, alebo ďalšiu vrstvu, či treba predtým penetrovať podklad a koľko potom počkať, aby ste neurobili chybu, či treba starú farbu oškrabať zo steny… A aby sme nezabudli na vysprávky! Praskliny a rôzne diery, alebo akrylovanie rohov a iných miest, tiež treba použiť správne tmely a stierky atď. Je toho dosť. Na internete je síce veľa odborníkov ťažkého kalibru, ktorí sa do všetkého vyznajú a skvelo vám poradia, ale tam by som pre rady nechodil… nie je rada ako rada. Ozaj, dá sa ešte striekať, čiže nanášanie farby na stenu prostredníctvom vysokotlakového bezvzduchového striekacieho zariadenia. Striekacie zariadenie si v pohode môžete požičať za poplatok, len si prikúpite trysku a sitká a na internete je veľa návodov ako s ním pracovať, ale všetko má svoje ALE. Pri striekaní mašinou tiež treba vedieť nariediť farbu, použiť správnu trysku a tlak. A tiež to treba vedieť, lebo farby zo steny môže aj stiecť a to vyzerá dosť nepekne. A to je hlavný aspekt maľovania – vedieť to. Sú typy farieb také, či onaké, niektoré treba riediť, niektoré menej, niektoré sa neriedia vôbec a niektoré farby netreba ani kupovať. Niektoré treba na stene rozvalcovať poriadne, ale že poriadne, aby bol výsledok taký, ako má byť. V neposlednom rade treba zvážiť, čo idete maľovať. Sadrokartón, štukové omietky, sadrové omietky atď…. o iných povrchoch nehovoriac. Podľa toho si musíte zadovážiť vybavenie, ale nie hobby, to v žiadnom prípade. Túto chybu robí veľa ľudí, a v spojení so zlou farbou je výsledok na zaplakanie.

Pre niekoho je maľovanie katastrofa, ale pre nás, pre maliarov je to práca a koníček zároveň. Maliarčina je krásne remeslo, ktoré musíte milovať aby ste ho robili poriadne…

Takže: HURÁ MAĽOVAŤ!!!